DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

NÁROVNÁNÍ KONĚ

 NÁROVNÁNÍ KONĚ

 

Proč se obtěžovat narovnání vašeho koně? (Hlavně si pod tím nepředstavte vyvazování apod. výmysly)

 

 

"Jezdec stráví celý svůj život tím, že opravuje tuto vadu prostřednictvím dokonalosti svého umění."

Jacques d'Auvergne (1729-1798) o opravě přirozené křivosti koně

 

 

Jsem si jistý, že jste všichni obeznámeni s konceptem “Narovnání” jako s prvky německé FN Tréninkové škály. Ti z vás, kteří mají kořeny ve francouzské tradici, ji chápou jako jednu z hlavních principů tréninku Alexis L'Hotte (V klidu, dopředu, rovně).

 

Pravděpodobně jste také narazili na opačnou stránku narovnání a tou je křivost . Je to choulostivá a docela všudypřítomnou záležitost, ale vysvětlil Vám někdo, co je tonarovnání a proč je důležité? Proč byste měli strávit celý váš život v jezdeckém prostředí a opravovat přirozenou křivost koně, jak napsal Jacques d'Auvergne? Proč nemůžeme jen jít ven a bavit se na našem koni?

 

Ano, mohli bychom jít jen na koně a jezdit kolem bez ohledu na narovnání či rovnováhu. Ale negativní důsledky křivosti koně by vážně snížily množství zábavy, které bychom mohli mít, nemluvě o nepříznivém účinku, který má křivost na zdraví a pohodu koně.

 

Proč má křivost negativní vliv na výkon koně, jezditelnost a zdraví? Je to trochu podobné vozu, jehož podvozek je ohnutý po nehodě nebo kde kola nejsou zarovnány. Je-li špatná poloha dostatečně znatelná, vůz se nebude dobře řídit, bude se pohybovat v jednom směru, nepojede po trase, až budete muset brzdit a pneumatiky budou sjeté nerovnoměrné.

 

 

Na křivém koni můžete provést velmi podobné pozorování:

Jeho zatáčení bude prováděno v menších obratech, než bylo zamýšleno směrem k jeho tužší (konvexní) straně a větších obratech, než byli zamýšleno na jeho dutou (konkávní) stranu.

Bude mít tendenci odvracet se od linie k jeho tužší straně.

Bude mít tendenci zastavit křivě nebo s zadní nohou tužší strany za sebou.

Bude těžké ho ohýbat na tužší stranu.

Může mít potíže se cvalem na tužší straně. Bude pro něj těžší se podkračovat na duté straně

Bude se opírat do otěže na tvrdší straně, zatímco zůstane za otěží na duté straně.

Bude přetěžovat nohy tvrdší strany, takže je náchylný k opakujícím se stresovým poraněním, jako je poranění hlezen, zkostnatění chrupavek a poranění šlach.

 

 

 

To jsou jen některé z příznaků křivosti, které jsou způsobeny nerovnoměrným zatížením nohou. Všechny tyto problémy vycházejí ze skutečnosti, že zadní noha tzv. Duté strany se nepohybuje pod těžiště, ale cestuje vedle těla, což znamená, že ani neposkytuje ani nevytváří tělesnou hmotu efektivně. To způsobuje řetězovou reakci v celém těle koně.

 

Jedním z nejzávažnějších důsledků je to, že přetěžuje diagonální rameno, což vede ke ztrátě rovnováhy, což vede k tomu, že koně používá oporu tvrdé strany pro oporu a trvale zakřivuje páteř směrem k duté straně. Jinými slovy, kůň nese příliš mnoho váhy na předku a na tzv. Tužší straně jeho těla, což vytváří nadměrné opotřebení nohou, které musí nést více než jejich spravedlivý podíl zátěže.

 

Jakákoli nerovnováha vede k zablokování svalů, aby se zabránilo pádu. Pravá relaxace a pružnost je možná pouze tehdy, když je kůň vyrovnaný a rovnováha není možná, pokud je kůň zkřivený.

 

Když kůň natáhne svaly na zem a proti jezdci, aby nedošlo k pádu, jeho chod bude nepříjemný na vysezení, protože zadní nohy se neohýbají. To vytváří těsnost v zádech koně a drsnost v chodu: záda se nebudou houpat, tudíž se kůň nebude pohybovat s vámi.

 

Kontakt s otěží nebude lehký, stabilní ani rovnoměrný, když je kůň nevyvážený. Bude výrazně těžší nebo tvrdší na jedné straně než na druhé. Na tužší straně bude obtížné dostat koně do kontaktu s vnější otěží.

 

Když boky a ramena koně nejsou správně zarovnány při jízdě, kvůli křivosti . Kůň se nebude moci správně ohnout, což má negativní dopad na jeho „prostupnost“ (Durchlässigkeit), pružnost, kontakt, impuls ,a shromáždění.

 

Když jen jedna zadní noha spadá pod těžiště, nohy nikdy nebudou schopny nasměrovat veškerou svou energii směrem k těžišti, což znamená, že v konečném důsledku nebude kůň nikdy vyvíjet impulsnost a v nejhorším případě se dostane za pomůcky.

 

Prohnutá záda a schovávání za pomůcky často vede k uskakování a dokonce k nebezpečnému chování, jako je vyhazování, stoupání si na zadní a prchání, což je důvod, proč mnoho starých klasických autorů zmiňuje, že křivost otevírá dveře pro nebezpečné chování.

 

Křivý kůň nebude schopen vyvinout skutečné shromáždění, neboť shromáždění není jen pomalý klus nebo cval, nebo klus a cval s krátkým kroky . Je vyvinut z narovnání, rovnováhy, prostupnosti, impulznosti .

 

Takže když se podíváte na německou tréninkovou stupnici, která se skládá z rytmu, relaxace, kontaktu, impulsu, rovnosti a shromáždění, můžete vidět, že čtyři ze šesti elementů (relaxace, kontakt, impuls a shromáždění) závisí na narovnání. A dokonce i čistota rytmu může být ohrožena nedostatkem narovnání. Křivý kůň se může pohybovat mimo rytmus tak, že se skutečně zdá být chromý.

 

Ukázalo se, že Narovnání je základem všech ostatních prvků. V některých ohledech je to nejzákladnější část výcvikového měřítka, proto by neměla být na konci, ale spíše na začátku, spolu s Rytmem. Rovnost a rytmus společně umožňují koni najít jeho laterární a podélnou rovnováhu, která pak dovolí koni uvolnit se, stát proježděným "skrz", najít lehký, stabilní, rovnoměrný kontakt, ohýbat správně a rozvíjet impuls a shromáždění .

 

Zdá se mi to docela přesvědčivé důvody, abych studoval narovnání a pokoušel se je každodenně vylepšovat, protože cena, kterou vy a váš kůň platili za křivost, je vysoká a odměny rovnosti jsou více než jen to, že stojí za ten čas a úsilí.

 

Dr. Thomas Ritter