DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Důvody‚ proč můj kůň nechce na při

DŮVODY , PROČ MUJ KŮŇ NECHCE NA PŘILNUTÍ

Dr. Thomas Ritter

V uplynulém týdnu jsem vysvětlil některé aspekty sedu jezdce a pomůcky, které mohou zabránit tomu, aby kůň byl na přilnutí. Ztuhlost kyčlí, zápěstí a hýždí, nerovnováha, asymetrie ve svalech, nedostatek core zapojení a špatné načasování a koordinace pomůcek. To vše může narušit koně , aby mohl dojít na přilnutí a správně používat záda.

Svalová ztuhlost v těle jezdce spouští tuhost ve stejných svalech v těle koně, které jsou v přímém kontaktu s tuhými svaly v těle jezdce.

Nevyrovnaný sed přenáší váhu nerovnoměrně na záda koně, což narušuje rovnováhu koně. Tato nerovnováha nutí koně, aby si upevnil určité svaly na krku, ramenech a bocích, aby se stabilizoval a nespadl. V některých případech jsou kůň a jezdec jako dva opilí lidé, kteří se na sebe opírají, aby nepadli. Kůň se pak opírá do otěží, protože jezdec visí na otěžích. Oba jsou nevyvážení. Také se vzájemně stabilizují. Je to začarovaný cyklus, který se může rozbít pouze jezdcem tím, že se nejprve vyrovná a poté pomáhá koni najít vlastní sebenesení, což může být téma pro samostatný článek v informačním článku.

Všechno je spojeno při jízdě. Rytmus, rovnováha, sebenesení, narovnání, prostupnost / tuhost,pohy zpět, kontakt otěží, impuls, shromáždění (tj. podsazení zádě) jsou vzájemně propojené a vzájemně se ovlivňují. Rovnováha jezdce a rovnováha koně, křivost jezdce a křivost koně, ztuhlost jezdce a ztuhlost koně se navzájem ovlivňují velmi přímým způsobem. Jakékoli zlepšení v jedné oblasti vede ke zlepšení ve všech ostatních oblastech.

Bohužel funguje i naopak: problém v jedné oblasti bude mít také negativní důsledky v celém systému.

V tomto zpravodaji se chci zabývat některými faktory v svalovém svalstvu a struktury , která může způsobit obtíž, nebo dokonce nemožnost pokračovat. Některé pocházejí z konformačních nedostatků, některé z nich byly vytvořeny chybným trnéninkem a některé jsou vytvořeny ze svalových blokád nynější asymetrie jezdce, nerovnováhy, atd

Otázky zabudované do hloubky budou vždy existovat. Bude na nich třeba pracovat po celý život koně. Budou se zmenšovat, ale pokud je zanedbáte, budou znovu narůstat.

Problémy, které byly způsobeny tréninkem, mohou být zcela vymazány, ale mohou trvat měsíce nebo roky, pokud byly dostatečně hluboce zakořeněné a pokud špatný trénink trval dlouho.

 

Problémy způsobené aktuální svalovou ztuhlostí, křivostí nebo nerovnováhou se zlepší pouze tehdy, když jezdec pracuje na sobě. Potenciálním problémem v tom je, že musíte vědět o svých vlastních problémech. To je důvod, proč může být poměrně užitečné investovat nějaký čas do jógy, pilates, Feldenkrais nebo Alexander Technique do svého vlastního těla a zlepšit tyto oblasti.

 

 

 

SEZNAM PROBLÉMŮ KONĚ:

zadní nohy nejsou dostatečné podsazené a nejsou dostatečně ohebné/ztuhlé boky

nedostatečné laterární a podélné rovnováhy

křivost

svalové blokády v krku a týlu

krátký, silný krk a týl

dlouhé, slabé zadní

rovné zadní nohy

vysoká ď

zadní nohy za sebou

 

Pokud nejsou zadní nohy dostatečné podsazené a nejsou pružné, budou v závislosti na tvaru krku obrácené nebo rozvlněné. Nedostatek ohybu zadních končetin je synonymem pro nedostatek rovnováhy, která vytváří tuhost a oporu v určitých svalových skupinách.

 

Špatná laterální rovnováha je klíčovým rysem křivosti. To také vede koně k opře nohy o zem, aby nedošlo k pádu. Někteří koně jsou extrémně citliví na křivost. Pokud se jejich ramena nebo boky odchýlí pouze o polovinu kopyta šířky jejich příslušné čáry, prohnou se nebo se začnou kroutit. Křivost je v těchto případech tak malá, že si ji ani nevšimnete. Čeho si všimnete, je, že koňska hlava a krk nejsou na správném místě nebo že kontakt není takový, jaký chcete. Když zkoumáte srovnání a rozložení hmotnosti koně, objevíte jemnou křivost a nerovnováhu. Když to opravíte , kůň hlava a krk přijdou do správné pozice. Jakmile zjítíte toto spojení, můžete si to přeložit na nekorektní pozici hlavy a krku : Potřebují zkontrolovat narovnání a rovnováhu.

 

 

Svalové blokády v krku a týl mohou také znemožnit, aby se kůň dostal na přilnutí. Jakmile protáhnete tyto svaly a uvolníte blokády, tak kůň bude alespoň blíže k přilnutí, než předtím.

 

Krátký, silný krk a týl omezují pohyb koně v těchto oblastech, což ztěžuje příchod na přilnutí s výškou zvednutí , které je doprovázeno ve shromážděných chodech.

 

 

Dlouhá, slabá záda nenesou jezdcovu váhu jednoduše a a mají sklon se odpojit pod jezdcem, což zablokuje zadní nohy od podsazení se pod tělo a vede to ke kompenzaci opíráním se v krku a týlu.

 

Rovné zadní nohy nepodporují tělesnou hmotnost, protože se neohybají snadno. Výsledkem je, že záda nezvedají lehce, což vede k zablokování krku koně a týlu. Totéž platí pro vysokou záď.

 

Koně, jejichž zadní končetiny jsou za koněm jsou těžko podsaditelné a ohebné.

 

Svaly koní můžete změnit, ale nemůžete změnit strukturu kostí. To je důvod, proč jisté strukturální, tvarovací vlastnosti vždy způsobí další práci a vyžadují další čas a úsilí. Jiné funkce mohou být konzistentní jen tehdy, jsou-li to jen špatně vyvinuté svaly.

 

Koneckonců, být na přilnutí a pohyb přes záda je výsledek podsazení zadních nohou a ohýbání zadních končetin pod koně, vyvážení hmotnosti koně a jezdce. Narovnání je klíčovou složkou rovnováhy. Rovnováha je to, co dovoluje koni relaxovat a zastavit vzpírání proti zemi a proti jezdci. Vyvážený kůň má své core a jeho svaly zapojené při získání rovnováhy a stability, což mu umožňuje použít svaly k pohybu a ne proti jezdci. Všechny jeho svaly spolupracují navzájem, namísto proti sobě navzájem.

https://www.artisticdressage.com/blog-content/on-the-bit-part-2